Tartalomjegyzék:

Az UEFA EURO bajnokság

UEFA EURO 2020 ADRENALYN XL | Infók az Eb-ről – Focis kártyák (Lehet 2024)

Anonim

2012-ben Spanyolország lett az első ország, amely két egymást követő futball (foci) UEFA Európa-bajnokság (EURO) címet nyert, 4–0-ra legyőzve Olaszországot a Henri Delaunay-kupa emelésére. Az EURO 2012 záró mérkőzését július 1-jén tartották 63 170 néző előtt az ukrói kijevi Olimpiai Stadionon. Ez volt a tizennegyedik és a legsikeresebb ilyen bajnokság 1960 óta, amikor Spanyolország nyerte el a címet 1964-ben, és emlékezetesen karizmatikus kiállítást nyújtott, amely egyenértékű volt Nyugat-Németország / Németország három győzelmével.

A korai évek.

A négyéves bajnokságot 1958-ban, az Európai Nemzetek Kupájaként hozták létre. A győztesnek átadott Henri Delaunay-kupát a Francia Labdarúgó Szövetség főtitkára tiszteletére nevezték ki, aki 1927-ben elgondolkodott az európai bajnokság elképzelésében. (Egy hasonló dél-amerikai bajnokság 1916-ból származik.) Az Európai Nemzetközi Kupa először 1927-ben került sor, fél tucat ország részvételével; a második világháború után, Dr. Gerö Kupaként jelent meg. 1958-ban elindult az első Nemzetek Kupája, mindössze 17 országgal léptek be, mert Nagy-Britannia, Nyugat-Németország és Olaszország elutasította a részvételt. A csapatok otthoni és kiutasítási alapon vettek részt, az elődöntőkben és a döntőben 1960-ban Franciaországban kerültek megrendezésre. Amikor Spanyolországnak a Szovjetuniót a negyeddöntőben játszották, a spanyol csapat politikai okokból visszavonult; A kapus Lev Yashin által lehorgonyozott szovjetek a Párizsban megrendezett döntőben a Jugoszláviát 2–1-ben verte meg, csalódott 17 966 fővel.

Ugyanezt a kiesés-képletet használták 1964-ben a második versenyen, és nagyobb volt az érdeklődés; 29 bejegyzésének része volt Anglia, Wales, Észak-Írország és Kelet-Németország. Az UEFA váratlanul Spanyolországot választotta házigazdaként, és a madridi döntőben 79 115 néző figyelte, hogy a spanyolok legyőzik a szovjeteket 2–1-ben.

Az akkori 33 UEFA-tagországból csak Izland és Málta nem volt jelen az 1968-as sorozatból, a nevezések nyolc selejtező csoportra oszlanak. Az utolsó szakasz Olaszországban zajlott. Az elődöntés eredményeként az olaszok egy érme dobása révén uralkodtak a szovjetek felett. A visszajátszott döntő Rómában megengedett, miután Olaszország 1–1-re húzott Jugoszláviával. Az olaszok a 2–0-os visszajátszást nyerték.

Belgiumot választották az 1972-es záró szakaszok házigazdájának, és harmadik helyet szereztek a teljes nevezések kielégítő versenyén. Kiemelkedően nyert egy teljesen támadó nyugat-német csapat, amelyben Franz Beckenbauer irányította a védekezést, és Gerd Müller gólra. A Szovjetunió Magyarországot az elődöntőben rendezte, de a nyugat-németek a brüsszeli döntőben 3–0-ból zárták le.

Hasonló mintát alkalmaztak 1976-ban, Jugoszláviát választva az utóbbi szakaszokra; a jugoszláv csapat negyedik lett azután, hogy az elődöntőben Nyugat-Németországnak és a harmadik helyezett play-off-ban Hollandiának veszített. Nyugat-Németország ismét eljutott a döntőbe, csupán 5–3-ot veszített a büntetések után, miután Csehszlovákia számára 2–2-es döntetlen után eltöltött időt adott. A verseny utolsó négy meccse átlagosan rekordonként 4,75 gólt tett ki játékonként.

Az UEFA 1980-ban engedélyezett egy fogadónak Olaszország fogadására. Négy csapatból álló két csoport volt: a győztesek a döntőt versenyezték, a második helyezett pedig a harmadik és a negyedik helyet vitatta. Nyugat-Németország elnyerte a második címet, Belgiumban 2–1 legyőzve Rómában. Csehszlovákia 9–8-kor legyőzte Olaszországot 1–1-es döntetlen után, hogy harmadik lett.

1984-ben a házigazda Franciaország kitűnő középpályát alkotott Alain Giresse-ben, Jean Tigana-ban és Michel Platini-ban, akik szintén rekord kilenc gólt szereztek. Mivel nem volt harmadik / negyedik helyezett mérkőzés, a csoportgyőztesek az elődöntőben találkoztak az alternatív versenyzőkkel. Franciaország 3–2-ben verte meg Portugáliát, Spanyolországnak pedig büntető lövésekre volt szüksége, hogy Dánia 1–1-es döntetlen után megszabaduljon. A döntőben Franciaország 2–0-ban legyőzte Spanyolországot Párizsban, mielőtt a 47.368-as tömeg meghaladta volna.

Az Európa bajnokság.

Az érdeklődés növekedésével az 1988. évi bajnokságról Nyugat-Németországban számoltak átlagosan 53,989 rekordos tömegből. Elsőként az UEFA Európa-bajnokságává vált. Egy elődöntőben Hollandia tette fel a házigazdát, 2-1-re nyerve. A Szovjetunió 2–0-ban legyőzte Olaszországot a másik elődöntőben, de a müncheni döntőben 2–0-ban vesztette a hollandokat.

A politikai problémák és az egyenetlen, csalódást okozó döntő 1992-ben tért vissza. A volt Szovjetunió a Független Államok Nemzetközösségeként játszott, és a polgárháború megakadályozta Jugoszlávia versenyét. Az egyik elődöntőben a fogadó Svédország 3–2-re veszített az egyesített Németország számára, míg a másikban Dánia 5–4-es lövöldözésre szorult, hogy a 2–2-es döntetlen után nyerjen Hollandia felett. A dánok a göteborgi döntőben 2–0-ra legyőzték a németet.

Négy évvel később, az újonnan átnevezett EURO '96-ban a Szovjetunió és Jugoszlávia felbomlása után további nevezők és 16 döntős szerepeltek. Az összesített tömeg 1000000 volt, átlagosan 40,916. Az egyik elődöntőben a lövöldözésben a 6–5-ös döntő szerepet játszott Németország, a másikban a csehek legyőzték a franciákat. Németország harmadik helyezettjét 2–1-es győzelmével nyerte el a Cseh Köztársaság ellen, hirtelen halálos céllal a londoni Wembley stadionon.

A 2000-es verzióban két házigazda volt: Hollandia és Belgium, amelyek utóbbi nem jutottak el a negyeddöntőbe. Az elődöntőkben Franciaország 2–1-nél legyőzte Portugáliát, és Olaszország gólszerződés nélkül nyert a hollandokkal a lövöldözés után. David Trezeguet a neth-i Rotterdamban meghirdetett hirtelen halálos döntés 2–1-es döntésében megcélozta Franciaország nyertes célját, hogy megtagadja Olaszországot.

Görögország váratlanul sikerrel járt 2004-ben, amikor legyőzte a negyeddöntőkben a védő bajnokot Franciaországot, kiküszöbölte a Cseh Köztársaságot az elődöntőkben a túlórák miatt, és a döntőben 1: 0-ra bosszantotta a fogadót Portugáliát, 62 865 néző előtt. Az elődöntőben Portugália 2–1-rel legyőzte Hollandiát.

A Cohoszt újra választották 2008-ra, ezúttal Ausztriára és Svájcra. A könyörtelen Spanyolország 12 gólt szerzett, hullámokban támadva. Noha Spanyolország csak Fernando Torres egyéni erőfeszítéseivel a bécsi döntőben 1: 0-kal legyőzte Németországot, a dinamikus spanyolok irányították a játékot, és összességében ez volt az egyik egyoldalú döntő. Németország elődöntőt nyert Törökország felett, Spanyolország pedig három góllel több gólt tett, mint Oroszország a másik elődöntőben.

EURO 2012.

A 2012-es EURO, amelyet Lengyelországban és Ukrajnában közösen tartottak, volt az első, amely teljes egészében Kelet-Európában zajlott. Voltak esetek a rasszista visszaélések ellen a fekete játékosok ellen, és a csapatok magas hőmérsékleten és zivatarokon küzdenek, amelyek közül az egyik megszakította a Franciaország-Ukrajna-mérkőzést. Az ellentmondások Ukrajna ellen érvényes törvényes (a TV által megerősített) cél körül zajlottak Anglia ellen, amelyet nem engedélyezték annak ellenére, hogy egy további tisztviselőt helyeztek el a cél mögött. A kedvelt Hollandia korai veszteség volt, és egyik fogadó ország sem maradt fenn az utolsó nyolcig. Németország kényelmesen ellenőrizte az irányítást, amíg az olasz Mario Balotelli két finom egyéni góljával 2–1-es félidős veszteségbe jutott. A negyeddöntőben a portugál ragyogó Cristiano Ronaldo uralkodott a Cseh Köztársaság felett, mielőtt Portugália Spanyolországba esett volna egy lövöldözés után egy pontatlan elődöntő után.

Az Olaszország elleni döntőben a látványosan elragadó spanyolok megragadták a sztrájkolókra való támaszkodást, előnyben részesítve a középső medencében lévő három bankot, és éles, közelről irányítva a játékot. Az első gólt Cesc Fàbregas csökkentette David Silva számára, aki a mérkőzés 14. percében vezette a játékot. Aztán Xavi behatolt egy átható passzba, amely lehetővé tette Jordi Alba számára, hogy négy perccel a felezési idő előtt hozzáadja a táblát. Torres Spanyolország harmadik gólját a 84. percben szerezte, és ha négy perccel később Juan Mata helyére állt, a végső eredmény 4–0 lett. Olaszország sérülések miatt 10 emberre csökkentette sztoikusan a vereséget.

A spanyol szorgalmas Andrés Iniestát a mérkőzés emberének és a verseny legjobb játékosának nevezték el. Torres, akit Spanyolország csak kíméletlenül használ, három góllel, egy gólpasszal és csak 189 perc játékkal nyerte az Aranycsizmát. A pályán további kiemelkedők voltak: Andrea Pirlo (Olaszország), Philipp Lahm (Németország) és Steven Gerrard (Anglia).